Bir kaşığı iki hafta somon balığı tüketmiş gibi etki yaratıyor!

Yaşı veya cinsiyeti fark etmeksizin herkesin omega-3 yağ asidi ihtiyacını karşılaması gerekiyor. Uzmanlar, omega-3 yağ asitleri için haftada iki kez somon gibi balık türlerinin tüketilmesini tavsiye ediyor.

SAĞLIK 19.09.2023 16:33:00 0

Her porsiyonda yüksek miktarda lif, protein, magnezyum ve manganez sağlayan keten tohumu, aynı zamanda bir omega-3 kaynağı olarak da değer taşıyor. Bir yemek kaşığı (10 gram) keten tohumu yaklaşık olarak 2 bin 350 mg ALA içeriyor. Bu miktar günlük önerilen miktarı fazlasıyla karşılıyor.

CHİA TOHUMU 
Her porsiyonda yüksek miktarda lif ve protein sağlayan chia tohumu, omega-3 yağ asitleri bakımından da zengin bir yiyecek olarak konumlanıyor. F vitamini olarak bilinen, 3 çift bağ içeren 18 karbonlu esansiyel bir yağ asidi olan ALA da chia tohumunun içerdiği besin öğelerinden bir tanesi.

Yapılan araştırmalara göre; 19 yaş üstü yetişkin kadınların günde bin 100, erkeklerin ise bin 600 miligram (mg) ALA alması gerekiyor. Yalnızca bir yemek kaşığı (28 gram) chia tohumu, günlük olarak önerilen omega-3 yağ asidi alımını fazlasıyla karşılayarak 5 bin miligrama ulaşıyor!

BRÜKSEL LAHANASI 
İçeriğindeki yüksek oranda K vitamini, C vitamini ve lif miktarına ek olarak Brüksel lahanası, ideal bir omega-3 yağ asidi kaynağı olma özelliği de taşıyor. Turpgiller familyasından gelen diğer sebzeler de omega-3 ve diğer besinler açısından zengin kabul ediliyor.

Yarım fincana denk gelen 44 gram çiğ Brüksel lahanası yaklaşık olarak 44 mg ALA içeriyor. Üstelik şaşırtıcı olsa da pişirilmiş Brüksel lahanası, çiğine kıyasla ALA açısından daha zengin oluyor. 78 gram pişirilmiş lahana, 135 mg omega-3 yağ asidi içeriyor.

ALG YAĞI 
Alglerden elde edilen bir yağ türü olan alg yağı hem EPA hem de DHA açısından zengin olan birkaç vegan kaynaktan biri olarak ön plana çıkıyor. Alg yağı takviyeleri genel olarak 400 ila 500 mg kombine DHA ve EPA içeriyor.

Takviye miktarına bağlı olarak alg yağı, günlük önerilen DHA ve EPA miktarının yaklaşık yüzde 44'ünü karşılayabiliyor.

Tüm bu gıdaları günlük diyetinize ekleyerek, haftada iki kez balık tüketmiş kadar omega-3 yağ asidi alabilirsiniz!

USKUMRU 
Küçük ve yağlı bir balık olan uskumru, en çok omega 3 içeren besinler arasındadır. 100 gram uskumruda 4580 mg EPA ve DHA bulunur. Uskumru, B12 vitamini ve selenyum açısından da zengindir.3

SOMON 
“Omega-3 nelerde var?” denildiğinde akla ilk gelen besinlerden biri olan somon, yüksek kaliteli protein içeriğinin yanı sıra omega 3 içeriği ile de ön plandadır. D, B vitaminleri ve selenyum açısından da zengin somonun 100 gramında 2150 mg EPA ve DHA bulunur.3

HAMSİ 

Karadeniz muttfağını olmazsa olmazlarından biri olan hamsi de omega-3 içeren besinler arasında yer alır. Niasin, selenyum ve kalsiyum içeriğiyle de zengin hamsinin 100 gramında 2053 mg EPA ve DHA bulunur. 3

SARDALYA 

Hamsi gibi küçük, uzun ve yağlı bir balık olan sardalya, ülkemizde severek tüketilen balık çeşitlerinden biridir. Sardalya omega-3 içeren besinler listesinde ilk sıralarda yer alır. B12 ve D vitaminlerinin yanı sıra selenyum açısından da zengin sardalyanın 100 gramında 982 mg EPA ve DHA bulunur. 3

CEVİZ 

Omega 3 içeren kuruyemişler arasında yer alan ceviz, ALA omega 3 yağ asidi açısından zengindir. Besleyici ve lif kaynağı cevizin 30 gramında 2570 mg EPA ve DHA bulunur.3

KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ 

Kabuklu deniz ürünleri, omega-3 içeren besinler listesindeki diğer yiyeceklerden farklı olarak omega 3 yağ asitlerinin tümünü yani ALA, DHA ve EPA’nın tamamını bünyelerinde barındırır. 

Omega 3 açısından zengin kabuklu deniz ürünleri arasında ıstakoz, midye, yengeç, istiridye ve tarak sayılabilir. 


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

22.8° / 17.1°

Başkan Savaş'tan Hatay çağrısı... Hatay'ın kaderini Hataylılar tayin etsin

O milletvekili komaya girdi!

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili, Senoz Buluşması'nda hemşehrileriyle hasret giderdi

Tolga Akalın: “Devlet aklı tehlikenin farkında değil”

Gelecek Eskişehir seçmenden özür diledi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan: AKP, Gerçek Sorunları Anayasa Tartışmasıyla Gizlemeye Çalışıyor

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ali İnci, Kendirli'yi Ziyaret Etti

Saadet Partisi Edirne'den eğitim sistemine tepki

Gaytancıoğlu'ndan 'faiz' eleştirisi

MHP Osmangazi’den Başkan Dündar’a ziyaret

BBP Rize İl Başkanı Esnaf Odasını Ziyaret Etti

MHP İpsala'da görev bölümü yapıldı

Karal: Çiftçi ekemez, eken biçemez, biçen satamaz oldu

Gültekin Uysal'dan Narlıdere'ye ziyaret

Bursa’nın Kestel, Mudanya ve İznik ilçelerinde belediye başkan adayı kim olacak? Sürpriz isimler var mı?

CHP'li kadınlardan eş zamanlı 'beslenme' tepkisi!

CHP RİZE İL BAŞKANI DENİZ: YEREL SEÇİMLERDE BAŞARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

Merhum Bursa Milletvekili Koyuncu hayrına Edirne'de lokma hayrı

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Mazbatasını Aldı

Saadetli Mahmur Arıkani'dan 'yeni anayasa' yorumu